ראיון עם בונה חופשי

ראיון עם בונה חופשי - טבעת מחוגה ומד זווית

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

מעיין יצאה לחקור את רזי המסדר הסודי בעולם. מה מקשר בין סטודנט באוניברסיטת חיפה לרצח מנהיגים פוליטיים ומי רוצה להשתלט על העולם? א’ ואני!

א’, (26) סטודנט באוניברסיטה הוא בן זוגה של מכרה, שאותה אני מכירה משוטטויות בקמפוס ומדירות שותפים כאלו ואחרות שלא נאמר הדירה שלי, בכל זאת קצת דיסקרטיות. א’ עשה רושם של בחור חביב, אדיב ונעים רק שלא תהיתי על קנקנו באופן מעמיק עד לנקודה בה פגשתי את א’ בביתי לבוש בבגדי חמודות. באימפולסיביות של בחורה שאלתי אותו באיזו חתונה הוא היה? רק שלא קיבלתי תשובה אלא סוג של מבט תמוה ובאחת עיקמתי את חוטמי החטטני אל מחוץ לבית, איכשהו עלה בידי לשאול את שותפתי מדוע א’ הגיע אלינו מחופש אתמול ולמה הוא לא ענה לי? מתשובתה לשאלה הבנתי, כי א’ חזר אתמול ממפגש במסדר “הבונים החופשיים“. כן, יש דבר כזה. לאחר משא ומתן בעל ניחוח שכנועי וקצת מניפולציה בריאה, א’ הסכים להיפגש לראיון. לא העליתי על דעתי שא’ יהיה החפרפרת שלי בתוך המסדר עתיק היומין, וצדקתי, הוא באמת לא היה כזה, אבל הוא בהחלט הצליח לשפוך קצת אור מאסוני על המסות האדירות של האינפורמציה שהניבו מנועי החיפוש הארציים.

לבנה עם סמל הבונים החופשיים

מידע חופשי במרחב

היסטורית, כל שתרצו לדעת על הבונים החופשיים והרבה יותר קיים במרחק של קליק עכברי,0.07 שניות גוגל טיים, ולכן אביא בפניכם את עיקרי הדברים, כלומר את האמת הפורמאלית של הבונים החופשיים לא שאני רומזת שישנה עוד אמת, להפך, אני כן רומזת.
איש אינו יודע לומר בוודאות מתי והיכן קם המסדר אך קיימים ממצאים עתיקים אשר מוכיחים כי הארגון היה קיים בצורה זו או אחרת כבר בשנת 900 לספירה, יש הסבורים שהבנייה החופשית צמחה באופן טבעי מגילדות הבנאים של ימי הביניים. נראה שהבנייה החופשית סיפקה מחסה לליברלים ולתומכיהם בזמנים שבהם פעילויותיהם יכלו לגרום למותם, אולי בשל כך נוצרה מורשת של סוד. בהגיע הזמנים המודרניים, התמעט הצורך בחשאיות, והבונים החופשיים החלו להצהיר בגלוי על השתייכותם לאחווה. בשנת 1717 הוקם לראשונה באנגליה גוף פורמאלי-ייצוגי לארגון בשם: “הלשכה הגדולה של אנגליה”. אדם יכול היה להתקבל אל הארגון רק אם הוא גבר, חופשי ולא תלוי מבחינה כלכלית, רוחנית ופוליטית, בעל שם טוב בקהילה ובעל השכלה מסוימת, המצהיר על נכונותו לעזור בקידום מטרות הומניטאריות.
במהלך עידן המהפכות, (השליש האחרון של המאה ה-18) מילאו הבונים החופשיים תפקיד מכריע בתהפוכות הפוליטיות שפקדו את אירופה ובעיקר במהפכה הצרפתית. בקרב הציבור רווחה הטענה, שהבונים החופשיים הם אלו שחוללו את המהפכות. לעתים קרובות מכנים את הבנייה החופשית “חברה סודית” ולמעשה, בונים חופשיים רבים אומרים שההגדרה “חברה בעלת סודות” נכונה יותר. עלו טענות כי מדובר בחברה אליטיסטית של בעלי עמדות מפתח ואמצעים, אין להתעלם מהעובדה שעל שורותיהם נמנות דמויות מהמשפיעות ביותר כגון וינסטון צ’רצ’ילחוסיין מלך ירדןג’ורג’ וושינגטוןפרנקלין רוזוולטבטהובןמוצארטהיידן,הארי הודינימארק טוויןשבתאי לוי שהיה ראש העיר היהודי הראשון של חיפה וכיהן כנשיא הגדול של האגודה בארץ, הומר סימפסון (לא צוחקת) ועוד הזרוע נטויה. על מוצארט נאמר כי הוא שזר רמזים מתורת הבונים החופשיים ביצירתו “חליל הקסם” ונרצח בשל כך. רמת הסודיות משתנה ממקום למקום. בין המנהגים האמורים להישאר כמוסים נמצאת לחיצת הידהסודית המסונית. הבונים עצמם מייחסים חשיבות רבה לסודות אלו למרות שכבר לפני שנים רבות הם פורסמו בספרים שונים, וניתנים לרכישה תמורת 11$ באמאזון.

טבעת מייסונית

כיום הבנייה החופשית תקבל לשורותיה חברים כמעט מכל דת שהיא, כולל כל זרמי הנצרות, יהודים, מוסלמים, בודהיסטים ועוד. חלק מקבוצות מהבונים החופשיים משתמשות בסממנים במהלך טקסי ההצטרפות. מקורם של סממנים אלו במסורת עתיקה של הבונים החופשיים, ואלו נחשבים הליבה של סודות הבונים החופשיים. על פי עדויות, תחת השפעת הסממנים עובר הבונה החופשי תהליכים נפשיים עמוקים בטקס שאורך רק שעות אחדות, ומעצב את אישיותו על פי הוראות שהוא מקבל מאדון הטקס.

ישנן שלוש דרגות בבנייה החופשית:
1. תלמיד בונה Entered Apprentice
2. חבר בונה Fellow Craft
3. רב בונהMaster Mason

הלשכה הגדולה של אנגליה

א’ הוא תלמיד בונה חופשי. תהליך הקבלה שלו למסדר ארך כמעט כשנה והוא חבר במסדר קרוב לשנה. באמתחתו אביזרים החל במצית, אבזם חגורה, ותליון הנושא את סמל המסדר. נפגשנו לשיחה חברית וא’ סיפר:
“הייתי עם הורי בטיול בקריביים באי שנקרא סן-תומס שם נתקלתי בסמל הבונים החופשיים לראשונה. הסמל סיקרן אותי, לא ידעתי במה מדובר אך לצידו הופיע הכיתוב “free massons” ולאחר שהשתחררתי מהצבא התחלתי לראשונה לחקור את הנושא. שלחתי מייל לאתר “הלשכה הגדולה” בארץ ואז הנשיא לשעבר של לשכת “יעקב כספי” בחיפה חזר אלי ומשם זה התגלגל. הם באמת בדקו שהחברות במסדר לא תבוא על חשבון המשפחה, העבודה או החוק, זה כלל ביקור בביתי ובדיקה של הסביבה בה אני חי. לא כל אחד יכול להתקבל למסדר היות וקיים ערך של שמירה על הרמוניה. אני הרווק היחיד והצעיר ביותר בלשכה בה אני חבר, אבל בהגשת מועמדות נבדקת גם עמדת הרעייה או בת הזוג כלפי הנושא. כל חבר נדרש בדמי חבר שנעים בין כמה מאות בשנה לכמה אלפים, הדבר תלוי בנהלי הלשכה ודרגת החבר. המפגשים אורכים בין שעה לשלוש שעות, בד”כ שני מפגשים בחודש וכוללים הרצאות והעברת מסרים באמצעות אלגוריות, ושימוש בסמלים כדי להעביר רעיונות”.
משה שנון, איש הייטק צעיר אשר חבר בלשכת המחקר והיה נשיא לשכה לשעבר, מגדיר את הבנייה החופשית כ-”שיטה הדרגתית של חינוך מוסרי שעושה שימוש בטקסים ריטואליים ומשלים שבאים מעולם הבנאים המעשי, ומסדר הבונים החופשיים הוא המקום שבו לומדים את “תורת הבונים החופשיים”. הוא מספר בראיון לרדיו כי “הטקסים לקוחים מעולם הבנאים ומשתפים את העובר אותם בחוויה כלשהי ובדילמה מוסרית”.

על טקסים ושדים אחרים
זיו קיטרו סופר צעיר ואיש הבנייה החופשית מספר: ” טקס הקבלה נקרא “טקס הקידושין“, טקס זה, אחד היפים שבבנייה החופשית, מייצג את המעבר של האדם מבורות לידע, כאשר במהלכו מובל המועמד כשהוא מכוסה עיניים וחבל קשור לצווארו, לחדר המואר באור נר בודד. שם הוא מסיר את הכיסוי מעיניו. כאן הוא מהרהר בחייו ובמהלכים שהובילו אותו לרגע הזה. המסע אל ההיכל עובר במנהרות סודיות ומסדרונות ארוכים, מסע סימבולי רווי מכשולים שעליהם הוא מתגבר בעזרתו של אח מהמסדר, המלווה אותו ומחזיק את ידו ומזהיר את החילוני בקולו. בתום המסע, עובר החילוני אל תוך הלשכה. כאן, לאחר שיעבור סדרת מבחנים שיבחנו את אומץ לבו, כנותו ואמונתו, יעמוד החילוני מול נשיא הלשכה, עיניו יגולו והוא יחזה באור המסוני המבורך ויזכה להארה הראשונה שהטקס מביא עמו. זהו הצעד הראשון אשר יהפוך את החילוני לתלמיד בונה חופשי ויאפשר לו להתקדם בדרגות ולהפוך לאח מן המניין עם הגיעו לדרגה השלישית”.

שבועה מאסונית

נשים לא בונות…
המסתורין החל אופף את חושי וסקרנותי וממש לפני שהסתחררתי לחלוטין מהסצנות הפגאניות שהחל מוחי לרקום בחופשיות שאלתי את א’ מדוע אני איני יכולה להיות בונה חופשית, מדוע אסור לי להגיש מועמדות ולמה גוד דאמיט ארגון כל כך חופשי, מוסרי ונאור מקבל לשורותיו גברים בלבד?
א’: “שמעתי סברה כי לפיה נשים הולכות רכיל” (משמע נשים בעייתיות בשמירת סודות), אך מגיחוך משותף הבנתי כי דעתו לא כזו. פעילות המסדר נועדה כאמור ליצור “אחווה גברית” המטפחת יחסים קרובים של דאגה הדדית בין אח לאח, ועירוב של נשים בפורמט זה עשוי ליצור אינטריגות ובעיות של “הסחת דעת”, לכך נעתרתי להנהן בהסכמה, אם כי ההסבר הרשמי הוא שיש כאן עניין של מסורת עתיקת יומין וצביון עתיק בן מאות שנים. המסדר וחוקיו לא משתנים או ישתנו על פי נורמות חברתיות מודרניות, מכאן מגיע כוחו ויציבותו. ישנן לשכות מעורבות והיו יוזמות גם בארץ להקים לשכות של נשים, חלקן ירדו מהפרק עקב חוסר עניין מצד הנשים וביקורת נוספת הושמעה מצד הנשים כי הן מורשות לקחת חלק בפעילויות הצדקה והתרומה לקהילה מצד המסדר ולא מורשות לבוא בתורת הסוד כיתר הגברים החברים במסדר.

צופן דה וינצ’י – מה הקשר לתיאורית קשר?
רוב האנשים, הניזונים מהספרות והתקשורת הפופולארית כאשר מתבקשים לספר על מהות הבונים החופשיים, יודעים לומר כי זהו מסדר של אנשים המנהלים את העולם, חבורה של בעלי ממון ושררה המניעים את גלגלי השלטון. כששאלתי את א’ האם דן בראון חשף אותם ולו בזעיר אנפין הוא השיב: “דן בראון סופר נחמד מאוד אבל אין קצה קצהו של קשר בין ספריו למסדר”. בעודי מלקה עצמי על הנאיביות שבשאלה החלטתי לפסוח על התחקור המיותר, הלוא אין בו ממשיות, ולא פוטנציאל חשיפה כלשהו. לחילופין החלטתי כי פשוט אשטח בפניכם קונספירציות פיקנטיות סתם בשביל הפלפל…
בארי חמיש הינו אחד ממומחי תיאוריות הקשר הישראלי שיצר את התיאוריה לפיה היה רצח רבין תוצר של קשר שלטוני מתייחס לבונים החופשיים:
“הבונים החופשיים נשלטו תמיד בידי הישועים. כדור הארץ שלנו נשלט כולו כיום בידי קבוצת רשע אחת השולטת בארה”ב, זוהי “המועצה ליחסי חוץ“, בה חברים כל נשיאי ארה”ב בעשורים האחרונים. האיש העומד בראש הכול הוא דיוויד רוקפלר. בארה”ב שולטת המועצה ליחסי חוץ ובאירופה שולטת קבוצת בילדרברג, והשתיים נאבקות זו בזו. הרצל היה כנראה בסדר. אבל הוא נרצח בגיל 43 בידי הבונים החופשיים כי רצה לעבור לאוגנדה והבונים החופשיים רצו שכל היהודים יעברו לארץ ישראל. בן גוריון היה נציג הבונים החופשיים הבריטיים ובובה שלהם. חיים ויצמן היה בונה חופשי ובובה שלהם. פרס הוא מרגל של קבוצת בילדרברג ורבין היה מרגל של המועצה ליחסי חוץ ועל כך נסוב כל המאבק בינם. בגין היה האיש הכי הגון והכי חופשי שהיה לנו”.
באנגליה התעוררה חקיקה על פיה מחובתם של נבחרי ציבור ואנשים הנושאים משרות ציבוריות לדווח על חברותם בתנועה, מתוך רצון לדעת למי ואיפה הם מספרים את הסודות שלהם ולמי נאמנותם נתונה, על פי חוק המחייב זאת. יש תיאוריות המאשימות את הבונים החופשיים במעשי רצח בדם קר של המתנגדים לבניה החופשית וביניהם בהירצחם של ג’ון קנדי וראשי מדינה אחרים מאותה הסיבה; על פי תיאוריות אלו, נרצחו המנהיגים לאחר שביקשו לרסן את פעילות הבונים החופשיים שחדרו לארגוני המודיעין של מדינתם, וכך יצרו רשת בינלאומית של אנשי מודיעין חופשיים.

– לקוח מתוך אתר אגודת הסטודנטים

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. אסתי ממליצה 2017-07-16

    מעניין מעניין.
    מומלץ בפנאי
    http://hamimlatsim.blogspot.com/2010/10/1510-810.html