לני ברוס מדבר על מה שחשוב באמת

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…


הכנו ותרגמנו עבורכם סרטון תעודי קצר על קומיקאי יהודי שהיה אחד מהסטנדאפיסטים הגדולים  בכל הזמנים, אם לא הגדול ביותר. בסרטון תוכלו לשמוע אותו מדבר על נושאים חשובים כגון גזענות, הוותיקן, מה הוא חושב על הבונים החופשיים, שטיפת המוח שמעבירים את האנשים, רצח קנדי, ומה היא האמת. מקווים שתהנו מהסרטון כפי שאנו נהננו להכין אותו.

קצת מתוך ויקיפדיה על לני ברוס:

לני ברוס (נולד בשם לאונרד אלפרד שניידר; באנגלית: Leonard Alfred Schneider‏, 13 באוקטובר 1925 מיניאולה שבמדינת ניו יורק – 3 באוגוסט 1966 לוס אנג’לס) היה קומיקאי יהודי אמריקאי משפיע בשנות ה-40 ושנות ה-50, ואחד מאבי סוגת הסטנד אפ.

לני ברוס נחשב לקומיקאי סטנד אפ פורץ דרך בסוף שנות הארבעים והחמישים. עד לתקופה זו קומיקאים היו מספרים בדיחות “רגילות” ומופעיהם לא היו מושפעים כמעט מאקטואליה ונושאים חברתיים ומופעיהם לא היו “אינטראקטיביים”.

מופעיו של ברוס התאפיינו בהפניית חצים סרקסטיים כלפי הממסד, הפרת טאבואים חברתיים ושפה “מלוכלכת”. ידועה אמרה שלו שמופעו מבוסס על הרוע, הנדכאים, העוולות ואי הצדק בעולם, ואם עולם זה יום אחד יהפוך להיות צודק וטהור הוא יהיה מחוסר עבודה.

פריצתו הראשונה של ברוס בתור קומיקאי הייתה ב-1948, מעט אחרי ששוחרר מהצבא לאחר מלחמת העולם השנייה, בתחרות כשרונות צעירים. זמן מועט אחר כך התחתן עם האני הארלו, רקדנית במופעי עירום, נישואיהם החזיקו מעמד עד שנת 1957. קורות חייו של ברוס מלאים במעצרים על שני אישומים מרכזיים: אחזקת סמים ושפה מלוכלכת. בשנות ה-50 לא היה נהוג שקומיקאי עולה על במה ומשתמש בקללות. בנוסף הרגלו לצחוק על בעיות מוסריות (גזענות ומגדרית מתחים דתיים וכדומה) נתפסו כלא פטריוטיים בתקופה של אחרי מלחמת העולם השנייה. לרוב מתייחסים למעצריו על סמים (שבהם אכן החזיק) כנסיון של הממסד לעצור אותו מלהופיע בעקבות אי שביעות רצונם ממופעו.

מעצרו הראשון ב-29 בספטמבר 1961 היה על אחזקת חומרים נרקוטיים (אישום שהתבטל לאחר כמה זמן). ב-4 באוקטובר 1961 נעצר על שפה מלוכלכת בקליפורניה במה שהיה ידוע כ California Obscenity Code, הוא יצא זכאי במשפט זה לבסוף. בשלב זה מקומות רבים נרתעו מלארח אותו כדי להימנע ממהומות ומוניטין מפוקפק, בריטניה ואוסטרליה אסרו עליו להופיע, ובריטניה אף אסרה את כניסתו לתחומיה.

ב-6 באוקטובר 1962 נעצר ברוס שוב על שפה מלוכלכת ונשפט בסן פרנסיסקו במשפט שעד היום משמש כתקדים וכדוגמה לחופש הדיבור המעוגן בתיקון הראשון לחוקה. משפט זה (שזוכה בו) גרם לו לבסוף לפשיטת רגל. לאחר משפט זה, מופעיו הפסיקו להיות מערכונים ושנינויות אשר הכין מראש אלא יותר מופעים מאולתרים בהן היה יושב על כיסא ומדבר על ראיית עולמו הפוליטית, המוסרית, הגזעית והדתית. ידוע שהיה יושב לעתים ומקריא עמודים שלמים מתוך עותקים של משפטיו השונים (על ניבול פה אך לא על סמים).

ברוס אמר לא פעם שיש קונספירציה בין בתי המשפט בניו יורק לבין בית המשפט בסן פרנסיסקו להרשעתו. הוא אף התלונן על כך ל-FBI אך לא נמצא דבר (ברוס טען שזה היה חיפוי). בתקופה זו הוא התמכר לסמים קשים (הרואין) ולבסוף מת ממנת יתר ב-3 באוגוסט 1966 בביתו בהוליווד בגיל 41.

לני ברוס נחשב לאחד הקומיקאים המצחיקים בכל הזמנים. הוא מוזכר כיום בעיקר כקדוש מעונה שהשפיע בעקיפין על החלת התיקון הראשון לחוקה האמריקאית, המעגן את הזכות של אזרחי ארצות הברית לחופש הדיבור.

לכתבה המקורית בקונספיל הישן

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *