December 6, 2021, 9:46 pm

כיצד התרסקו בנייני התאומים

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

מורה נבוכים לאנדרנוכרום חלק א׳:

כתבתנו בעבר על עניין האנדרנוכורם וכיצד אנשים מפרשים את הקורה בעולם המודרני באותו אופן שפירשו הקדמונים אך בתפאורה אחרת. אם בעבר עמדו אנשים אל מול פולחני דם מטורפים של הפיניקים, סוגדי המולך, גיא בן הינום, תופת, פולחני הקרבה של כתות פוריות בחברה החקלאית הסובבת סביב פולחן האלה הגדולה ועוד, כיום אנשים רואים באליטות החולניות של העולם מי שעושים דברים דומים, ואין הדבר מגיע סתם מפארנויה או יש מאין, ישנו בסיס כלשהו לטענות שנחקרו באתר. בעבר פולחנים אלה נגדעו על ידי חברות פטריארכליות יותר, במקרא מסופר שנגדעו על ידי ממלכת יהודה בכנען, ומאוחר יותר ידוע שהרומאים הפסיקו את הפולחן בידי הפיניקים בקרתגו.

מזה זמן רב, ועוד לפני שהדברים עלו לכותרות, במעגלי תאוריות הקשר כבר כתבו על מגמת החדרת דם של צעירים אצל אנשים מבוגרים יותר, מתוך אמונה פסואדו-מדעית כי הדבר מועיל להם בריאותית ושומר על חיוניות. וכמו תמיד, האצולה הרקובה של הוליווד ועמק הסיליקון הם הראשונים להתנסות במשהו שגם המדע מסביר כי כעת אין בו ממש תועלת. אך האמונות התפלות הללו מאוד אופייניות לתרבות החילונית, עירונית, ״מתוחכמת״ ודקדנטית.

האמונה כי דם הוא הרוח החיה אשר צריכתו מעבירה כוחות מאדם למישנהו היא אמונה עתיקה. חלקה מבוסס ברעיון של קסם סימפטתי הגורס כי דומה משפיע על דומה, קרי, איבר מסויים של אדם הנאכל על ידי אדם אחר, משפיע לטובה על אותו האיבר שלו. לימים הרעיון קיבל את השם ״קניבליזם רפואי״, ומי יודע אם הקניבליזם עצמו לא ישווק בעתיד בחלון אוברטון לציבור, כפי שהמריחואנה החלה את דרכה בציבור הרחב ובתרבות הזרם המרכזי רק כ״מריחואנה רפואית״. ניתן לאתר את שורשי הקניבליזם הרפואי באירופה עד לאימפריה הרומית במאה השנייה לספירה. לפי הפילוסוף מהמאה החמש עשרה מרסיליו פיצ'ינו, הרומאים שתו את דמם של גלדיאטורים שנהרגו כדי לספוג את חיוניותם של צעירים חזקים והציעו לאמץ את הנוהג על ידי שתיית דם מזרועם של צעירים. בין המאה הראשונה למאה השישית , רופאים ואף תאולוג אחד דיווחו על צריכת דם או כבד של גלדיאטורים כדי לרפא חולי אפילפסיה. קניבליזם רפואי באירופה הגיע לשיאו במאה השש עשרה, כאשר הנוהג הפך לנפוץ בגרמניה, צרפת, איטליה ואנגליה.

אך השאלה שאנו נשאל במאמר זה הוא האם יש כזה דבר אנדרנוכרום אותו צורכים בפולחני סתר אנשי אליטות או קבוצות אחרות? מה אנו יודעים עליו? במאמר זה נתמקד בעיקר במיתולוגיה שצמחה סביב האנדרנוכרום ונביא את המקורות ממנו הגיח. מדובר בחומר, שעל פי המדווח ברשת הקונספירטיבית, מופק מאנדרנלין של ילדים אשר נרצחים באופן פולחני ומשמש את האליטות לצריכה גם כן באופן פולחני בדרך כלל בצינוקים ובונקרים תת קרקעיים. כפי שכבר הראנו הרעיון שמשקף תיאור מודרני לאותם פולחני הקרבת ילדים ומות האל בימי קדם.

כמה מחקרים קטנים (שהיו מעורבים בהם 15 איש או פחות) שבוצעו בשנות החמישים והשישים דיווחו שאדרנוכרום יכול לגרום לתגובות פסיכוטיות כגון חוסר יכולת לחשוב בצורה ברורה והפרעות דה-ריאליזציה. החוקרים Abram Hoffer ו Humphry Osmond טענו שאנדרוכום הוא רעלן עצבי, פסיכוסומטי ואולי משחק תפקיד בסכיזופרניה ומחלות נפש נוספות. במה שהם כינו "היפותזה של אדרנוכרום" הם שיערו כי כמיות גדולות של ויטמין C וויטמין B3 יכולות לרפא סכיזופרניה ע"י הורדת כמות האדרנוכרום במוח אך הטיפול בסכיזופרניה עם נוגדי חמצון כה חזקים הוא שנוי במחלוקת.

אוסמונד עצמו ידוע כפסיכיאטר שהמציא את המונח ״פסיכדלים״, והוא עצמו עזר לCIA ואף לMI6 הבריטי לחקור את השפעות הLSD בזמן פרוייקט Mkultra. אך אוסמונד אולי ידוע ביותר כאיש שהעביר לחברו הסופר אלדוס האקסלי את חומר המסקלין הפסיכדלי שהביא את הסופר לכתוב את ספרו דלתות התודעה. ממש לא מן הנמנע שהאקסלי רצה לעשות את הניסוי כתוצאה מהיכרותו עם אליסטר קראולי שהכיר את הדברים והקדים את רעיונותיו ב״דלתות התודעה״ במאמרו שיצא ב1919 ״הפסיכולוגיה של חשיש.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *