November 29, 2021, 9:36 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

בחנוכה טוב לעמוד על כמה הבדלים בולטים בין היהודים למתיוונים, על חלקם כתבנו בזמנו.

1. אצל היוונים אשר עבורם הטבע הוא הכל והוא בעצם קדוש, אאוגניקה היה דבר מקובל. באופן טבעי הם לא ראו שום בעיה לזרוק ולהפטר מילדים שנולדו חלשים או עם פגם. כך המליצו גם הוגים חכמים דוגמאת אריסטו, וכך היה. אצל היהודים ערך החיים גבר על מה שטבעי, והשבחת הגזע לא התאפשרה באמצעים אאוגניים, ואם התרחשה, היית במישור הרוחני והגותי.

2. ניצול מיני של קטינים היה דבר שבשגרה אצל היוונים, אף בתקופות מסויימות היווה חניכה של ילד אל החיים הבוגרים האזרחיים דרך החונך שלו. התופעה לא תמיד התקבלה יפה, גם בקרב חלקים בעם, ובכתבים המאוחרים של אפלטון גם הוא משנה את גישתו, ואריסטו אף התבטא בחריפות נגד ואף טען כי רבים מאותם נפגעים הופכים מתוך הרגל להומוסקסואלים בניגוד למיעוט שראה שנולד כך. באותה תקופה, לא רק ביוון, לא היית אבחנה ממש בין הטרו להומו. לעומת זאת החוק היהודי עשה את ההבחנה הזאת בחוק שבין היתר דאג לגדוע את התופעה ולא לתת לה לצמוח.

3. עבור היוונים, עבד הוא דבר טבעי, אדם נולד עבד, אין דרך לברוח מזה, והעבדות רווחת. היהודים הראשונים שהפכו את העבדות להסכם מחייב אשר שומר על זכויות של העבד ומגביל עד מאוד את היכולת לשעבד אותו ולרדות בו. היה זה הרבה לפני ביטול העבדות אשר היית אוניברסלית לאורך כל ההיסטוריה.

4. היוונים האמינו בגורל, אשר שוב, לא ניתן לברוח ממנו כמו הטבע. אך היהדות קידשה את חופש הבחירה, והיית הראשונה להביא רעיון מכונן של עם אשר יוצא מעבדות לחירות, רעיון החירות ראשיתו אצל היהודים.

5. לא רק ניצול מיני של קטינים היה פאתולוגיה. ביוון, כך גם היחס המחפיר והרודה באישה אשר אסור היה לה לצאת מהבית. לעומתם היהודים הסתמכו על מסמך הכתובה, אולי המסמך הראשון בהיסטוריה שממש שמר על האישה ועל זכויותיה.

6. תפיסתם הקוסמולוגית של היוונים אשר ראתה בתשתית עולם סטאטי וסימטרי שלא מאפשר יצירה שהיא לא חיקוי, יצירה שהיא רק יש מיש. אלה היו היהודים שיכלו לתפוס עולם של יצירה יש מאין, סדר מתוך כאוס, יכולת לראות עולם מתהווה ומשתנה לאורך זמן, ועל כן מאפשר חירות, חופש בחירה, ויצירה בזמןף על כן היהודים הצטיינו יותר במוזיקה. עבור היוונים אל מרקד המבטא את התהוות העולם, דוגמאת דיוניסוס (שיש חוקרים המצביעים כי הגיע מכנען), היה זר לפנתאון האלים ונחשב זר. כיום המדע דרך חקר התרמודינמיקה מראה כי איכן סדר נוצר מתוך כאוס, ואין סימטריה לאורך זמן שמביאה ליקום סטאטי ולא בר שינוי, עיצוב ויציריתיות. זאת בניגוד לניוטון, שפינוזה, ואף איינשטיין שניסו תמיד לתאר את החוקים הטבעיים באופן סימטרי וסטאטי, מה שגם קרס אל מול תורת הקוואנטים.

7. בעוד היוונים ידועים כמבשרי הדמוקרטיה (ולא ברור עד היום כמה זה היה רעיון טוב), היהודים הצטיינו בחוק מתקדם בהרבה מהיוונים בכל הקשור לזכויות קניין, צבירת עושר, והפרדת ראשויות שהיית נעלמת אצל היוונים. היהודים הבינו את חשיבות הגבלת הכח של הממשל, למלך היו מגבלות על צבירת רכוש, בעוד לעם לא היו מגבלות כאלה ממש, והדבר לא נתפס כמשהו רע שמפר את הסדר הטבעי. יתרה מזאת, חוקי הצדקה נעשו מתוך רצון ונדיבות. אלה רעיונות שסתרו תפיסות שילטון טוטאליטריות שהתפתחו ביוון כמו הרפובליקה של אפלטון.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *