November 24, 2021, 11:16 am

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

שיתוק שינה זו תופעה מרתקת ביותר.
מדובר בשיתוק זמני של הגוף כאשר המוח מתעורר, אך הגוף עדיין נמצא במהלך השינה. במהלך השינה הגוף משותק על ידי מערכת העצבים בשביל לא לבצע פעולות לא רצויות המתרחשות בחלום, כמו לרוץ.
רוב שיתוקי השינה מלווים בתחושת פחד ואימה, ובהרבה מקרים אף בסיוטים והזיות.
כמה זה נפוץ?
המילה סיוט- נייטמר – nightmare מורכבת מהמילה לילה ו"מר".
מה זה "מר"?
הmare היא מין ישות מרושעת בפולקלורים הסלאבים והגרמנים היושבת לאנשים על החזה בזמן שאינם מוסגלים לזוז ולנשום.
בין החוויות הנפוצות ומזוהות ביותר במהלך שיתוקי השינה.
המילה night-mare בעצם מתארת שיתוק שינה ולא סיוט.
כנראה שרוב סיפורי "חטיפות החייזרים" ומפגשים עם "שדים וישויות" התרחשו בעצם בזמן שיתוק שינה.
מה שמעניין הוא שברחבי העולם יש מספר דמויות וארכיטיפים במהלך שיתוק שינה החוזרות על עצמן בכל תרבות, האם זה כמו הרעיון של יונג על התת מודע הקולקטיבי?
לא יודע.
עשיתי מחקר עצמאי אצל חברים קרובים שעברו שיתוק שינה.
באופן שמאוד הפתיע אותי רובם המוחלט סיפרו לי שבמהלך שיתוק שינה הם ראו דמות קטנה, שחורה, הלבושה בברדס, העומדת ליד המיטה שלהם – ובוהה בהם…
לפני כמה זמן במהלך השיטוט השבועי שלי בספרייה יצא לי לקרוא את ספרו רב המכר של סטרייבר – "האורחים".
ספר מאוד מוזר וביזארי של סופר שלפני שפרסם ספר זה, היה סופר של רומנים דיסטופים מאוד מכובד.
הספר "האורחים" הוא הספר שעזר לעצב את דמות החייזר שעולה לכולנו לראש כאשר אנו מנסים לתאר כיצד חייזר נראה – גמד בגוון אפור בעל ראש גדול ועיניים שחורות. ספר זה אפילו עובד לסרט בעל אותו שם.
סטרייבר מתאר בספרו מפגשים מוזרים במהלך הלילה עם יצורים אלו – "האפורים". סטרייבר מתעד בספרו את המקרה המוזר כאשר חווה בבקתת הנופש שלו בקיץ 1985 עם משפחתו.
בקצרה הסופר מתאר לאחר שחזור בטיפול היפנוטי, כיצד התעורר במהלך השינה , כאשר דמות גמדית *לבושה ברדס שחור* הופיעה, שיתקה אותו, וגרמה לו לראות הזיות מבעיתות.
מאוד הופתעתי כמה דומה היה סיפורו וטענתו של סטרייבר, שאני סבור שעבר אותו במהלך שיתוק שינה, למקרים שמכריי וחבריי עברו.
דוגמא אחד מתוך רבים:
לפני שבועיים חבר מאוד טוב שלי מתקשר אלי, הוא היה מוכרח לספר לי את החוויה המוזרה שעבר במהלך הלילה. "תקשיב, נראה לי היה לי שיתוק שינה" הוא מספר. "פשוט קמתי באמצע הלילה, ללא יכולת לזוז, הרגשתי תחושת אימה ולחץ בגוף, ופתאום ליד המיטה שלי אני רואה גמד קטן עם ברדס פשוט עומד ומסתכל עלי. הוא ברח ונעלם לאחר כמה דקות"
במהלך השיטוט של במרשתת נתקלתי באותו הארכיטיפ חוזר על עצמו באתרים שונים:
"שלום כבוד הרב, היום שקמתי בבוקר השארתי את העיניים שלי סגורות כמה שניות כי הייתי עייף ואז פתאום ראיתי את מלאך המוות מסתכל דרך החלון שלי . אשמח לדעת אם יש לזה סיבה , חשוב לציין שקמתי הוא לא היה שם אבל עדיין הרגשתי בנכחותו ושאני עכשיו כותב את זה אני מרגיש שהוא לידי"
עוד דוגמא: "ליל שבת אחד בחנוכה תשע"ג, כאשר היה מבצע 'עמוד ענן', במקום ללכת לבית הכנסת הדלקתי את המרקע בשבת. אחרי שצפיתי בשידורים הלכתי לחדרי לישון. שכבתי על המיטה, נמנמתי מעט ואז חשתי לפתע שמישהו בועט בגבי. זו הייתה תחושה משפילה. נדהמתי, הרי אין אף אחד בבית. מי יכול לבעוט בגבי?! לא האמנתי שזה אמיתי.
שכבתי על גבי. לפתע כל גופי השתתק. לא יכולתי לקום ואפילו לא להזיז את ידי או רגלי. הסתכלתי על התקרה ואז הרגשתי שנשמתי עוד מעט יוצאת.
לפתע ראיתי את הס"מ מופיע מולי…
אם תאסוף את כל הפחדים שיש בעולם הזה, לא תגיע לפחד שאני חוויתי. הוא נראה בדיוק כמו בסרטים. דמות גדולה עם גלימה שחורה ועיניים אדומות של אש. פניו היו אפלות. היה לו מבט מזרה אימה וחיוך מרושע שכאילו אמר, "יופי, אני בא לקחת אותך…". היה לי ברור במיליון אחוזים שזה מלאך המוות. הוא החל להתקרב אלי באיטיות והרגשתי שאני נכנס לתוך מנהרה שחורה. שמעתי צעקות חוזרות ונשנות של שמי הפרטי."
האם מדובר בלא-מודע קולקטיבי שטבע יונג?
האם נתקלתם בדמות כזאת?
האם יצא לכם במהלך שיתוק שינה לראות דמויות או סיוטים?
בתמונה:
הפולקלור על דמות הרודפת ומפחידה ילדים שמקורה בספרד ונפוצה באמריקה הלטינית ובארצות הדובורת ספרדית הידועה בשמות: Cucuy, Cuco, Cuca, Cucu, Cucuí coco.
הנה הנה מספר שירי ילדים על הדמות הזאת שמצאתי בויקיפדיה:
Sleep child, sleep now…
Else Coco comes and will eat you.
Leave Coca. Leave Coca
Go to the top of the roof
Let the child have
A quiet sleep
Sleep little baby
That Cuca comes to get you
Daddy went to the farm
Mommy went to work

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *