August 22, 2021, 6:01 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

פקיד אפגני לשעבר: אם הייתה לי ויזה הייתי עובר לישראל
‎ מאז נפילת קאבול לטליבאן בשבוע שעבר, החיים בבירה הפכו לאתגר עבור רבים. בין אלה שחווים את קשיי ההשתלטות ניתן למצוא פתאנים (פשטונים) רבים, קבוצה אתנית גדולה המורכבת מיותר מ -15 מיליון איש. בעוד שהטליבאן עצמו מקורו כתנועה שבטית פשטונית, ועדיין מחזיקים בכוח רב באזור הלב התרבותי של הפשטון בדרום אפגניסטן, לא כל בני הקבוצה האתנית מזדהים עם השליטים החדשים במדינה.

‎ רבים שירתו בצבא הלאומי האפגני, ושני נשיאי המדינה הקודמים במדינה הם פשטונים.

‎ קיימות תיאוריות המצביעות על כך שהפשטונים הם צאצאים של השבטים האבודים של בני ישראל. למרות שרוב הפשטונים הם מוסלמים סונים, חלקם חשים קשר חזק ליהדות ולתיאוריות על מוצאם הישראלי.

‎ האנתרופולוג הישראלי פרופ׳ אביגדור שחן גורס ששבטי ישראל האבודים החליטו להתיישב באפגניסטן בעקבות כיבוש ישראל האשורי בשנים 856-732 לפנה"ס. הוא אפילו הציע שנוכל למצוא רמזים לתרבות העברית בשמות הערים האפגניות כמו קנדהאר, שלטענתו דומה לביטוי העברי "ההר". תיאוריות אחרות מציינות את קווי הדמיון בין שמות הפשטונים לשמות יהודיים.

‎ אחד הפשטונים מאפגניסטן שמרגיש קשר חזק לישראל הוא ח׳ פקיד אפגני לשעבר שביקש להישאר בעילום שם. "אני יעד מרכזי לטליבאן", הסביר. "אם הם יידעו שאני בקאבול, הם יערפו את ראשי."

‎ ח׳ עבד עם נשיא אפגניסטן לשעבר אשרף גאני, אך מאז שהראש הממשלה ברח מהמדינה, השניים אינם מתקשרים.

‎ "הטליבאן הרג ופצע עשרות אנשים … הם הורידו את דגלנו הלאומי." בשנת 2019 יצר ח׳ קשר עם פעיל הימין הישראלי פרופ' הלל וייס, שניסה לקדם גוף דמוי האו"ם, המבוסס על חוקי התורה, ושמו "70 אומות". וייס אפילו פגש את ח׳ בדלהי, הודו, והחליף מחשבות על שיתוף פעולה עתידי.

‎ כתבתי לגורמים כמו שר הביטחון הישראלי בני גנץ וגם לעיתונאים על המצב. אנחנו צריכים לעזור להם. זו אדמתם, והם יחזרו למקומם המקורי ", אמר וייס." הם אפילו לא צריכים להתגייר. אבל הם חייבים לקבל את שבעת חוקי נוח ", אמר בהתייחס לחוקים המסורתיים המאפשרים לגויים לחיות בצדק גם בלי להתגייר. בראיון הקודם שלנו, וייס אמר כי לאחר פגישתו עם ח׳ קיבל שיחה מפקיד אפגני שהתעניין בהמשך שיתופי פעולה עסקיים ותרבותיים עם ישראל.

‎ ח׳ אינו מבטל את האפשרות לעלות לישראל "אם הייתה לי ויזה, הייתי עובר לישראל" הוא טען. "אבל לא כמבקש מקלט". הוא גם אמר שהוא לא יתגייר, למרות שהוא מרגיש קשר חזק לישראל ועם היהודי.

‎ "לשנינו יש אותו דם. אנחנו בני ישראל", אמר והשתמש במונח עברי שפירושו "בני ישראל". פשטון-אפגני נוסף שביקש להישאר בעילום שם הוא ש׳ המתגורר כיום בפשוואר שבפקיסטן. ש', במקור מאפגניסטן, התגורר בערים שונות ברחבי העולם ועבד בתעשיית הספנות. אנו יכולים לראות סמלים יהודיים בדף הפייסבוק שלו.

‎ "ישראל היא המדינה שלי" הוא אמר. "אני נרדף כאן בגלל האמונה היהודית שלי. הייתי רוצה ליצור קשר עם הרשויות הישראליות ולהתחיל בתהליך הגירה", אמר.

‎ לאחרונה הנושא עלה לכותרות כאשר המחוקקת הישראלית גבי לסקי ממפלגת השמאל מרצ אמרה שצריך להכניס מהגרים אפגנים לישראל. עם זאת, היא לא התייחסה באופן ספציפי לפשטונים. לסקי אמרה לנו בתגובה שהוא לא יודע על התיאוריות שקושרות את הפשטונים לשבטים האבודים. "התייחסתי לכמה מאות מבקשי מקלט בלבד", אמרה. "העם היהודי סבל מרדיפות ומפליטות יותר מכל עם אחר. כך שלא נוכל להיות עיוורים לסבלו של האחר".

‎ עם זאת, כרגע לא סביר כי הבקשות הללו ייענו, בהתחשב בחוקי הגירה ישראליים מחמירים.

‎ "אין סיכוי שאשאר באפגניסטן", אמר ח'. הוא גם הזכיר כי הוא שוקל לעבור לאוסטרליה או לקנדה. אך המשבר הזה עשוי להיות גם נקודת מפנה ביחסים בין ישראל לאפגניסטן, שתי מדינות שאינן חולקות גבולות אך עשויות להיות להן יותר במשותף ממה שרבים חושבים.

https://www.i24news.tv/en/news/israel/society/1629633787-surprising-links-between-israel-and-afghanistan-s-pashtuns

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *