July 18, 2021, 2:34 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

​​🚨אז מדוע מתו כל כך הרבה אנשים בשיטפונות בגרמניה?

מהמידע שמתחיל לצאת מגרמניה – נראה שאירועי השיטפון מתחילים להתברר כמחדל בקנה מידה עצום, ואסון כבד בחיי אדם שכנראה ניתן היה למנוע במידה רבה.

עדויות ראשונות לאירועי גשם חריגים מעל אגן הריין התגלו לפני 9 ימים במערכת לווייני האקלים האירופאית 'קופרניקוס'. כמו כן הרשות האירופאית לחיזוי סיכוני שטפונות, EFAS – European Flood Awareness System, העבירה לרשויות אזהרות מדויקות על היישובים שהולכים להשטף יותר מ-24 שעות לפני שנפגעו.

בהולנד ולוקסנבורג הרשויות פעלו להתריע ולפנות את התושבים. בגרמניה השכנה השלטון המרכזי והמקומי לא פעלו בחלון הזמן הקצר והתושבים שילמו בכך בחייהם. תושבים לא התפנו, והופתעו מהפגיעה. כוחות החילוץ הגיעו לאחר שרוב הנזק כבר נעשה.

פרופ' האנה קלוק, הידרולוגית ראשית, וממייסדות ה-EFAS:

"ציפיתי לראות אנשים מתפנים. אתה לא מצפה שכל כך הרבה אנשים ימותו מהצפות בשנת 2021. זה חמור ביותר… EFAS העבירה אזהרה בדרגה 'קיצונית' – כלומר התראה שמשמעותה סכנה לחיי אדם. זה לא אומר מפורשות להתפנות, אבל כאשר יש סכנה לחיי אדם ותחזית מדויקת של זמן ומיקום – מתבקש שהרשויות יפנו את האנשים. ככה מנהלים סיכונים באסונות טבע… ברור שהציבור לא קיבל את האזהרות – המראה של אנשים נוהגים או מתהלכים בתוך מים עמוקים ממלא אותי באימה – זה הדבר המסוכן ביותר שניתן לעשות בשטפון."

דוברת הרשות הפדרלית למטאורולוגיה של גרמניה DWD כבר התבטאה במה שמתחיל לראות כקרב על סימון האשמים למחדל השלטוני: האזהרות הועברו לשלטונות המקומיים. ניהול הפינוי והפעולות בשטח אינן באחריות ה-DWD אלא בסמכות הממשל המקומי.

האירוע עדיין מתגלגל, וגרמניה רק התחילה ללקק את הפצעים על האסון הכבד – אבל כבר ברור שהרוחות ימשיכו לסעור הרבה אחרי שהריין יחזור למפלסו רגיל. העובדה שגרמניה נמצאת בתקופת בחירות לא תעזור למתן את השיח בנושא.

בין הנספים היו 12 חוסים בהוסטל לבעלי מוגבלויות, שלא פונו והוצפו במהלך הלילה. ברור שלאנשים אלו לא היה שום כיסוי להבין את הסכנה שהם נמצאים בה, ולא הייתה שום דרך להמלט ממנה בכוחות עצמם. כשהגיע אליהם כוחות החילוץ זה היה מאוחר מדי. טרגדיה גדולה. ברור ש-24 שעות היו יכולים לעשות הבדל אדיר במחיר הכבד בחיי אדם – לבעלי מוגבלויות, זקנים ,נכים, חולים וכל מי שמתקשה לקום ולהתפנות ברגע האחרון.

אולי אפילו ניתן היה להציל בעלי חיים, רכוש בעל ערך, מכוניות, ציוד כבד וכו'. מספיק היה להתרחק כמה מאות מטרים מהגדה. מחיר יקר ומיותר. מחדל גדול.

זהו אסון גדול – כי התרגלנו שכבר לא מתים באירועי אקלים.

כמה נתונים:
▪️בעולם מתים בעולם בכל שנה בין 5,000-10,000 אנשים כתוצאה מהצפות.
▪️בשנות ה-30 המספר הזה היה 400,000!
▪️באירופה מתים כ-100 איש בכל שנה מהצפות, אבל המספר הזה ירד דרסטית במאה האחרונה.

זה לא בגלל האקלים השתפר – אלא בגלל שאנחנו השתפרנו.
בזכות חיזוי משופר, בנייה עמידה יותר, תשתיות, תכנון הידרולוגי, מערכי חירום ושירותי הצלה. זה נכון לא רק להצפות, אלא לכל מופע אקלימי קיצוני. אנחנו כרגע מתמקדים בשטפונות והצפות באירופה – אבל המגמה דומה בכל העולם.

אנחנו חסינים מאי פעם, ואנחנו יודעים מה צריך לעשות בשביל להגביר את החסינות הזאת. לא נצליח למנוע את אירוע הקיצון הבא – אבל כן נוכל להיות יותר מוכנים כשהוא יגיע. בזה האנושות צריכה להשקיע – בכל מקום לפי הצרכים הנקודתיים והערכת הסיכויים. אדפטציה היא התשובה! לא מיטיגציה.

הפחתת פליטות זו הדרך הכי לא יעילה לסייע לנפגעי האירוע הבא – מערכות אזהרה משופרות, סכרים ותשתיות להאטת שטפונות יועילו הרבה יותר. צריך להפסיק עם החשיבה הפשטנית והפסאודו מדעית שניתן למנוע כל אירוע קיצון אקלימי עם פאנלים סולאריים וטורבינות. המשאבים שלנו מוגבלים וצריך להשקיע אותם נכון ולא על מדיניות סימבולית חסרת תועלת ותוחלת.

לסיכום: יש אשליה שהאקלים היה פעם נוח ובטוח, ואז הגיעו בני אדם והרסו אותו.
זה בדיוק הפוך. האקלים תמיד היה קיצוני וברוטלי, ואנחנו חיים בתקופה הנדירה בתולדות האנושות שבה אנחנו מסוגלים להיות חסינים מאי פעם בפניו.

האקלים לא יותר מסוכן היום, הוא פחות מסוכן. אנחנו כל כך לוקחים כמובן מאליו את היכולת שלנו להתמודד בהצלחה עם הכוחות האדירים של הטבע – שכאשר אנחנו נפגעים, זה זעזוע גדול שמערער אותנו.

לצערנו אנחנו רואים איך מה שמתברר ככשלון מערכתי ברמת הרשויות האחראיות – מוצג כמשבר אקלים ומכה משמיים. זה היה יכול להגמר אחרת, ממש כמו שאנחנו לא מדברים עכשיו על משבר האקלים הנורא בהולנד שגם סבלה מהצפות קשות אבל פעלה בהצלחה למנוע נזקים.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר.