July 1, 2021, 7:35 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

• אל תוך צבא ארצות-הברית חודרים יותר ויותר סממנים פרוגרסיביים ופוליטיים, שמזכירים את מה שקרה וקורה גם בצה"ל •

.1. יושב-ראש הכוחות המזוינים של ארצות-הברית, הגנרל מייק מיל, התנהל באופן שערורייתי ומתריס. מילי הוא מינוי של הנשיא לשעבר טראמפ, שאף דילג על מועמדים בכירים ומנוסים ממילי על-מנת להציבו בעמדה הצבאית הבכירה ביותר (וכעת מתחרט על הרגע הזה). המינוי הזה מתברר מרגע לרגע כאחד הגרועים והפוליטיים ביותר של גנרל אמריקני לתפקיד.

.2. לפני כשבוע הגן מילי על העובדה שבאקדמיה הצבאית האמריקנית מלמדים קצינים את "תיאוריית הגזע הביקורתית" (critical race theory). מדובר בגישה מטורללת נוספת מבית המדרש של הפוסט-מודרניזם. על-פי הגישה, הגזענות כעליונות לבנה היא דבר מובנה בחברה – המוכוון ממוסדות המדינה – ולא ניתן לפתור אותה כבעיה. אפילו "לבנים" הפועלים נגד גזענות, עושים זאת לפי "חוקרי התיאוריה" באופן ציני, לטובתם האישית ולתחושתם הטובה. לכן גם הם לא מבינים מה היא גזענות ולא יכולים להתמודד איתה. למעשה, ניתן -וצריך וחובה – לחפש ולמצוא גזענות אצל כל אחד ובכל מקום. בדיוק כמו שדרידה והדה-קונסטרוקציה נמצאים במסע מתמיד לפירוק מילים ומשמעויות מתוכנן, מהקשרן וממהותן.

ומה עושים במצב שבו ההרס מובנה ואין פתרונות לטיפול? כמיטב המסורת הפוסט-מודרנית – מנסים לפרק את החברה הקיימת ולבנותה מחדש.

.3. אחרי כל זה, עומד הגנרל האמריקני בתפקיד הבכיר ביותר בכוחות המזוינים, בשימוע מול הקונגרס, ומגן בחירוף-נפש על חשיבות לימוד הגישה. אותה גישה, שכפי שראינו, כל כולה פוליטית ואקטיביסטית. "אני רוצה להבין את 'הזעם הלבן', ואני לבן. החיילים שלנו מגיעים מכל קצוות החברה וחשוב שהמפקדים שלנו יבינו מאיפה הם באים", טען מילי בלהט.

.4. זה הוא אותו מילי, שהתנצל על צילום משותף שלו עם טראמפ (שאחז בידו ספר תנ"ך) בדרך לכנסיה, דרך פארק לאפייט. מילי התנצל מכיוון שהצילום והצעידה במקום התרחשו לאחר שכוחות הביטחון פינוי מהמקום הפגנה כחלק מהמחאה הארצית על הרג ג'ורג' פלויד. לדבריו, נוכחותו יצרה רושם שלפיו הצבא "מעורב בפוליטיקה" (!). "לא הייתי צריך להיות שם", אמר.

.5. טראמפ, בצדק רב, תקף השבוע במסגרת ריאיון שלו לתקשורת את מילי. הוא כינה אותו "פתטי" וטען כי אם היה בתפקיד, היה מפטר את מילי במקום בשל התבטאות ציבורית שלו בנושא תיאוריית הגזע הביקורתית בעודו במדים.

.6. וזו בדיוק הבעיה. לא ייתכן שקצין במדים, ועוד בתפקיד הבכיר ביותר, יצדד באופן ציבורי בתפישה רדיקלית, שנויה-במחלוקת (במקרה הטוב), המזוהה עם צד מסוים וברור במפה הפוליטית. מילא שיקול דעתו המשובש, הגורם לו לקחת ברצינות קוריוז כמו התיאוריה המדוברת, אבל להטמיע אותה במסגרת צבאית של לימוד והשכלה, להדהד אותה בציבור, ואף להגן עליה משל היה מדובר בחוקה האמריקנית – זה כבר דבר אחר לגמרי ואנטי-דמוקרטי, ומכאן מסוכן ומדאיג ביותר.

#ביטחון #עולמי

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר.