June 8, 2021, 3:30 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

​​🚨התייחסות קצרה בנוגע לסעיף בהסכמים הקואליציוניים שפורסמו.

ראשית יש לומר שכל מה שכתוב בסעיפים הוא על הקרח בלבד. לפי שעה לא ברור מה מתוך הסעיפים מחייב את הממשלה שתקום, ומה לא. אבל צד את עיני סעיף אחד, לכאורה הצהרתי ולא מחייב שהייתי רוצה להתמקד בו.

▪️הכרה בעוצמתו ודחיפותו של משבר האקלים

על פניו סעיף תמים והצהרתי, מה המשמעות שלו בתוך מסמך של הסכם קואליציוני? כלום.

אז לדעתי זה לא נכנס למסמך הזה במקרה. זה לא באמת רק הצהרתי, יש כאן אנד-גיים פוליטי. מדובר (לדעתי) בניסיון שיטתי להכניס את נושא האקלים תחת מעטה של 'בטחון לאומי' ולקשור לו ציפורניים ושיניים שרק ירוק צה"לי וגנרלים עם קול בס יודעים לתת.

האם המצאתי את זה מדמיוני? לצערי לא. בישראל היוזמה הזאת מקודמת על ידי המכון למחקרי בטחון לאומי INSS שאת תביעת האצבע שלו ניתן לראות בהרבה מאד יוזמות בזירה הציבורית והפוליטית – בעיקר בשמאל מרכז הפוליטי ובממסד הביטחוני. המכון הקים בשנת 2020 תוכנית מחקר בשם “שינויי אקלים וביטחון לאומי”, בשיתוף עם קרן קונארד אדנאואר הגרמנית, ומטרתה לקדם את נושא האקלים ולשלבו בשיח הביטחון הלאומי במדינה.

מה האנד-גיים הפוליטי של הגדרת אקלים כסוגיית בטחון לאומי? אצבע נוספת כתקן קבע בקבינט המדיני-בטחוני שבו מתקבלות ההחלטות הרגישות והמשמעותיות ביותר בישראל.

אולי הלכתי רחוק מדי עם הספקולציות… אמן אמן שזה רק הדמיון הקודח שלי. אה רגע, מצאתי לפחות עוד מישהו אחד שעשה את החיבור הזה… בחור בשם רותם אורג שאוהב לצייץ את דעותיו. הנה הוא בציוץ מלפני שבוע מסביר שצריך להוסיף את תמר זנדברג לקבינט (ובכך להגיע לשוויון של שמאל-ימין בקבינט המדיני-בטחוני). למה? כי שינוי האקלים זו הרי סוגיית בטחון לאומי (NOT).

רצה הגורל ואדון אורג הוא ראש המטה של יו"ר ה-INSS, הפרופ' מנואל טרכטנברג… אולי הוא שמע את הרעיון בשיחת ברזייה מקרית.

בתזמון שנפל מהשמיים, פרופ' טרכטנברג וה-INSS הולכים לקיים בשבוע הבא סמינר: סביבה אקלים ובטחון לאומי – חזית חדשה לישראל, שבו יעסקו בשאלות מטורללות כגון: האם משבר האקלים הוא אתגר קיומי לישראל? המכון ישיק ספר חדש בנושא, ובכנס ידברו מומחי אקלים מהמובילים בעולם כגון הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט, וכמובן שרת הסביבה המיועדת תמר זנדברג. אני בטוח שאת כמות הרציונליות הסביבתית בסמינר ניתן יהיה לראות מהחלל… ואני לא אפול מהכיסא שלי אם רעיון של הוספת שרת הסביבה לקבינט יעלה שם.

אגב, זה לא איזה שגעון ישראלי – זה הטמפלט שמיושם בארה"ב. ממשל ביידן, לא הסתפק ביצירת תקן של צאר אקלים, שלוקח לעצמו סמכויות של שר חוץ-כלכלה-סביבה על חלל. הוא גם דוחף מאד לקבע את נושא האקלים בתוך משימות משרד ההגנה האמריקאי – שהודיע שמשבר האקלים יכנס לשיקולים האסטרטגיים והתכנוניים שלו. אובמה עשה מהלך דומה בתקופתו עם סוכנות החלל NASA, שפעם שירתה מטרות של חקר החלל ושליחת משימות לירח ומאדים, והיום הרבה מכובד המשקל של הארגון עוסק בשיח האקלימי. כמו כן כתבתי על הניסיון למחטף אמריקאי-בריטי באו"ם להגדיר את נושא האקלים כנושא בסמכות מועצת הבטחון, יוזמה שטורפדה ע"י וטו רוסי.

כמו שאמרתי פעמים רבות – יש פער גדול בין הפן המדעי של שיח האקלים, ובין הפוליטיקה של האקלים. הרבה פעמים כשמדברים על פוליטיקת אקלים, זה לא באמת על אקלים.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *