January 19, 2021, 11:16 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

(חלק ב׳)
פיזיקאים רבים ניסו להתמודד עם התהום הפעורה שפתאום נפערה מול הפיזיקה הקלאסית, וניסו לפרש מה פשר התופעה הקוואנטית. הפרשנות הרווחת ביותר שרווחה היית שייכת לאסכולת קופנהאגן של נילס בוהר, והיא סברה כי בעצם החלקיק נמצא במרחב של אפשרויות בהם הוא יכול להיות (סופר פוזיציה), ורק כאשר אנו מודדים אותו הוא ״קורס״ לתוצאה אחת שבה הוא נמצא. שרדינגר נבעת מרעיון זה, וכנראה אף בצדק. בתגובה הוא יצר ניסוי מחשבה בנסיון להפריך את התובנה, ושאל מה יקרה אם יהיה חתול בקופסא יחד עם חלקיק רדיו אקטיבי בעל הסתברות מסויימת להתפרק, בעוד גלאי קרינה המנטר אותו יהרוג את החתול אם אכן הוא מתפרק. במקרה כזה שרדינגר שואל האם ניתן להעלות על הדעת שהחתול אשר אינו בעל תוקף לחוקים הקוואנטים העוסקים בחלקיקים קטנים מאוד, כעת נמצא בסופר פוזיציה ש
בה הוא גם חי וגם מת?

תשובה מעניינת יותר לפתור את הבעיה היא תפיסת היקום הרב מימדי. במקרה זה, אין קריסה של מרחב האפשרויות לתוצאה אחת, אלא כל האפשרויות מתקיימים ביקומים מקבילים. אי לכך, אם הדבר נכון, אנו בעצם נמצאים ביקום בעל עולמות מקבילים לאין שיעור. באחד מהם החתול חי, בשני הוא מת, ועד שלא נסתכל לא נדע באיזה מהם אנו נמצאים. דווקא תפיסה שכזאת עלולה לחזק יותר את רעיון חופש הבחירה. במקום המציאות המדכאת של שוכני המטריקס, בה הם נתונים לגורל אכזר הפועל באופן מכני. גורל הרומס אותם עם גלגלי השיניים המניעים את המערכת, כאשר הגאולה היחידה באפשר היא אולי ידע על המקור שלנו מחוץ לאותה מערכת ובריחה. במקרה זה העולם הרב מימדי לא עוסק בדעת כזאת או אחרת, יותר בבחירה, יצירה ומעשים בנסיון להביא את העולם למקום טוב יותר.

בעולמנו הקונספירטיבי יהיו מי שלא ירצו לצאת מסרט המטריקס, הקונספירציה תמיד גדולה יותר משניתן לשער, אין משהו שאינו חף מהשפעת המטריקס, כל מי שמטיל בכך ספק הוא הסוכן סמית׳, ובעצם ההתעסקות הקונספירטיבית הופכת יותר לפאתולוגיה המאפשר את הנתיב הקצר ביותר לשחזור טראומות מהעבר. לא כך עם ה-Multi-Verse, שם דווקא ייתכן ואנו יכולים לפרוץ לעולם מקביל ולשנות כיוון, לבחור כיצד אנו ממפים את המציאות בה אנו חיים במרחב עצום של אפשרויות.

מימד קוואנטי נחשף באופן שבו האל המקראי יוצר בעזרת הדיבור סדר בתוהו ובוהו, בורא את העולם יש מאין, ונותן לאדם להשתתף ביצירה שלו, כאשר אל מול התהום שיצאו ממנו כל החיות והצמחים, מגיע האדם לתת להם שמות, שמות שהוא ייבחר, לא שמות שמקודדים חזק בתוך המערכת ואינן ברי שינוי, לא נוסחואת גאומטריות דטרמיניסטיות כמו אצל שפינוזה, במקום כל זה מציע לנו המקרא, יצירה. גם חז״ל אהבו לדון על הרבה נושאים, אך לא פעם העלו שאלות בדבר טבעו הקוואנטי של השפה (ראו תוספת בסוף ההודעה).

וזה מביא אותנו להיום. עולה השאלה, מה יהיה מחר? או בימים שלאחר מכן? האם אכן אנחנו נחיה בעולם שבו המפלגה הקומוניסטית הסינית משלימה השתלטות על ארה״ב, אנו מתרגלים לחיות במחתרת מחוץ למסדות של אוליגרכיית עמק הסיליקון, ולחיות כנוודים בגלות מחוץ לחומות התקינות הפוליטית, כל זאת בעוד ה״הצלחה״ הדמוקרטית בניו יורק וקליפורניה מתפשטת לשאר ארה״ב, וריקבון והתפוררות החברה המערבית מעלה הילוך? עולם שבו אנו הכופרים הנרדפים על ידי האינקוויזציה, ליצני החצר האפוקליפטים המעבירים את הזמן בלצחוק ולבלף בתוך התוהו ובוהו החברתי ושקיעת המערב? או שייתכן ואנו עוברים לעולם מקביל? עולם מקביל שבו בעצם המשמעות של כל ההכנות לקראת ההשבעה הם שהצבא הופעל על ידי צו נשיאותי מיוחד של טראמפ, כאלפיים מחיילי המשמר הושבעו להיות מרשלים בשביל להגן על החלטות בתי המשפט לעצור את מי שגנבו את הבחירות בשיתוף פעולה עם סין, ובעצם מתקדמים צעד נוסף לסגור על הדיפ סטייט? הרי בסופו של יום, היה זה טראמפ שהכריז על המצב חירום, ויועץ המודעיני שלו הכריז במפורש כי סין התערבה בבחירות בעוד סוכניות הביון ניסו להשתיק זאת על אף שזה נכון כדי לא לעזור לטראמפ.
https://t.me/conspil/4265
Telegram

שאלה… אנו בהחלט במצב קוואנטי שכזה, ואם ללכת לפי פרשנות קופנהאגן, כל שעלינו לעשות הוא לצפות במאורע שיקרה מחר ומרחב האפשרויות יקרוס לאירוע שייקבע את המשך הדרך, או במילים של Q, להכין פופקורן לקראת מה שהולך להיות. יחד עם זאת, אם ישנה האפשרות לפרוץ החוצה לעולם מקביל, כיצד הקסם הזה נעשה? מפה והלאה אני לגמרי נודד במרחב מוחלט של השערות, אבל אולי, רק אולי זה נעשה דרך הדמיון והיצירה. אולי דרכם אנו יכולים לפתוח חלון לעולם אחר שאנו יכולים להעלות על הדעת אם כי לא להסביר לפרטי פרטים לגמרי עד הסוף. אולי כפי שהיה ב2016, כאשר דרך, בין היתר, מתקפת ממים על הדמיון הקולקטיבי של המרשתת יחד עם תקשורת ותרבות מקבילים, העולם הצליח לפרוץ ליקום מקביל בו הסדר העולמי יורד למחתרת בארה״ב ופתאום הופך לדיפ סטייט (מדינת העומק), ועל ידי ההגדרה החדשה שנתנו לו, הפייק ניוז בע

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *