January 19, 2021, 11:15 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

(חלק א׳)

טראמפ, ההשבעה, והיקום הרב-מימדי:

על מאמר המערכת הקודם בדבר קיו:
tg://resolve?domain=conspil&post=4034

מאז שיצא, ועד היום, ניכרת השפעתו הרבה של סרט המטריקס על התרבות והתודעה האנושית בזמננו. אנשים רבים לא יכולים שלא לתאר את המציאות בה הם חיים כמטריקס. כולם רוצים לצאת משגרת החיים היום יומית ולהרגיש חלק מקבוצה סגורה וקטנה של ״נבחרים״ אשר יודעים את הסוד העומד מאחורי הקלעים של המציאות. תפיסה פסימיסטית שכזו אינה מאשרת את הקיום בעולם כדבר ראוי ומחפשת מפלט לברוח, כאשר בקצה לא פעם עומדים להם האשפים, השרלטנים, והרמאים, ולפעמים סתם סוחר הנייס גאי שלך.

אך לאחרונה מנצנץ לו רעיון חדש המצא חן יותר בעיני, ואישית אני מקווה שהוא ייקח בעתיד את הבכורה. אני מדבר על היקום הרב מימדי (multi-verse). לא עוד שני רבדי מציאות של נאורים ובורים, של מי שנדרס תחת המערכת ומחפש מפלט בבריחה מהמציאות ויודעי סוד, אלא הפעם יקום עם מספר בלתי מוגבל של עולמות מקבילים לו. הרעיון מגיע אלינו ככל הנראה ממכניקת הקוואנטים העוסקת בחלקיקים בקנה מידה קטן ביותר המתנהגים בצורה שונה מהמכניקה הקלאסית הידועה לנו של ניוטון.

נראה לי שהאירוע אשר יתרחש מחר הוא אולי ההזדמנות הטובה ביותר להציג את הרעיון המדובר. מחר תתקיים ההשבעתו של הנשיא הבא בארה״ב, ולקראת האירוע מתבצעים כל מיני הכנות שבפני עצמן הן לא פחות מיוצאי דופן. אולי הבולט שבהם הוא מצב החירום אשר הוכרז על וושינגטון הבירה, והכנסת עשרות אלפי חיילי המשמר האזרחי לשמור על האירוע, זאת בזמן שכל מתחם הקפיטול, היכן שתהיה ההשבעה, מגודר ומפוקח. עד היום בדרך כלל באירוע שכזה, ועוד לא בתקופת קורונה שבה לא אמורים להגיע אנשים ממש, נמצאים בשימוש כ-5,000 חיילים, הפעם מדובר על סדר גודל של 30-35 אלף, ויש האומרים אפילו יותר.

שני זוגות עיניים מסתכלים בדיוק על אותו אירוע, ועל אותם הכנות, אבל כל אחד נמצא במימד אחר, מפרש את המציאות אחרת. אחד גורס שכל החיילים וגדרות נועדו לתפוס על חם את מי שגנבו את הבחירות, כפי שדובר רבות על ידי קיו אשר גרס כי לא תהיה דרך אחרת מאשר שימוש מלא בצבא. בעצם, ביידן והדיפ סטייט צועדים למלכודת, צועדים לתוך תא הכלא שלהם, ואולי זה מסביר את הפחד הפתאומי שתפס אותם כי ייתכן ויהיו שם חיילים ״קיצוניים״ שיינסו לחבל באירוע. הצד השני גורס, בוודאי, כי בעקבות אירוע הפריצה לקפיטול שהיה לאחרונה, צריך את כל האמצעים הללו כדי לשמור על ביידן מפני הטרוריסטים של קיו-אנון. (העמדה שלנו כמובן היא שהיה מדובר באירוע דגל כוזב כמו הרייכסטאג).

ככל שנכנסים יותר לפרטים ולהכנות האירוע, כל דבר וכל צעד יכול להתפרש לכאן ולכאן. המצב הזה מזכיר מצב קוואנטי ידוע הנקרא סופר-פוזיציה. הפיזיקאי האוסטרי ארווין שרודינגר, בהתבסס על עבודות קודמות כשל איינשטיין, מצא נוסחה המצליחה לתאר את מיקומם של חלקיקים קוואנטים, רק שהתשובה שהוא מקבל אינה חד משמעית כמו במכניקה הקלאסית שאנו מכירים, אלא שהתוצאה היא ״הסתברותית״ ויחד עם זאת נכונה. כלומר התוצאה יכולה לאמר בהסתברות מסויימת היכן יהיה החלקיק, ויש מרחב של תוצאות אפשריות. הדבר צרם עד מאוד לשרדינגר, ואף יותר לאיינשטיין אשר טבע בעקבות הגילויים כי ״אלוהים לא משחק בקוביות״, שזה מעניין, כי דווקא ישנם אלים כמו בהודו שאכן משחקים בקוביות.

איינשטיין האמין באל של שפינוזה, כלומר אל פנתאיסטי, אל שמזוהה עם הטבע אשר בבסיסו סדר תבוני וגאומטרי בלתי אישי העומד מאחורי הכל. על כן איינשטיין לא יכל להעלות על הדעת מצב של שרירותיות בעולם, אך חשיבה שכזאת היא גם שהובילה את שפינוזה לשלול את חופש הבחירה, כיוון שהכל כבר ידוע כפועל יוצא של חוקים ברורים, כמו בפיזיקה הקלאסית, אך לא כך הם הדברים בהתקלות עם מכניקת הקוואנטים. אם נלך למקרא אנחנו נראה שדווקא שם יש את התובנה שאיינשטיין לא הצליח להבין, והיא כי אכן יסוד שרירותי הוא העומד ביסוד העולם, ״נֹטֶ֣ה צָפ֣וֹן עַל־תֹּ֑הוּ תֹּ֥לֶה אֶ֝֗רֶץ עַל־בְּלִי־מָֽה׃״ (איוב, כו ז). וכך העולם בתחילת ספר בראשית, נברא מתוהו ובוהו. מרחב שרירותי שכזה הוא בעצם מרחב שמאפשר יצירה, וחופש בחירה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר.