December 21, 2020, 9:59 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

כולם לעלות! #רכבת_המגרפתאות נכנסת לתחנת בצלאל!
🚂🚂🚂

רק אתמול עלה המאמר הבא באתר פוליטקלי-קוראת וכבר הורד. אך למזלנו האינטרנט זוכר הכל, להלן קישור לזיכרון מטמון של האתר:

ולמקרה ויימחק כליל, נביא לכם את הטקסט:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4H6FWDge7tEJ:https://politicallycorret.co.il/%25D7%2597%25D7%2599%25D7%2599%25D7%259D-%25D7%259C%25D7%2595%25D7%25A1%25D7%25A7%25D7%2599/+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=il

בשבוע שעבר התקיים יום עיון בבצלאל סביב המושג "טרנס". הסטודנטיות במכללה הופתעו לגלות שבין המרצים נמצא גם חיים לוסקי, שתלונות רבות הוגשו נגדו בדבר הטרדה מינית.
מאת: מאיה אלחנתי

ביום חמישי לפני שבועיים (3.12.2020), התרחש יום עיון בנושא "טרנס" בבצלאל: אקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים. במהלך היום הועברו לסטודנטיות ולסטודנטים הרצאות בנושאים שונים הכוללים את המונח "טרנס" על הטיותיו, ביניהם גם הרצאות של אמנים ואמניות טרנסג'נדרים.יות.

במסגרת כלל ההרצאות הוזמן חיים דעואל לוסקי, דוקטור לפילוסופיה ואמן חזותי, להעביר הרצאה. כנגד חיים לוסקי הוגשו תלונות רבות בגין הטרדות מיניות כלפי סטודנטיות וסטודנטים שלימד במהלך תקופתו כמרצה בבצלאל ובאוניברסיטת תל אביב.

חשוב לי לציין כי גם בבצלאל וגם באוניברסיטת תל אביב עשו מאמצים רבים "לטאטא את הלכלוך מתחת לשטיח". התלונות טויחו או הוסתרו ככל הניתן, ולוסקי פרש לפנסיה בשנת 2016, ממש לאחר בחינת התלונות על ידי ההנהלה בבצלאל. בנוסף, משיחות שנערכו בין הסטודנטיות שנכחו בהרצאה (כאמור, שעסקה במושג "טרנס"), עלו תלונות על יחס טרנסופובי מצד מרצים מסוימים בבצלאל אליהם נחשפו הסטודנטיות במהלך התואר, וביניהם אמירה טרנסופובית של אותו חיים דעואל לוסקי מלפני מספר שנים. ואם עד אז האירוניה שרדה, בשלה הזה היא כנראה מתה:

"אם סטודנטית מנסה לצייר טרנסית היא צריכה לעשות אותה מוגזמת, כי טרנסיות מוגזמות כדי לחפות על זה שהן נולדו גברים".

מכיוון שההרצאות נערכו בזום והמיקרופונים שלנו היו מושתקים, הדרך היחידה להביע את מחאתנו הייתה בצ'אט, גם לאחר ההרצאה שבמהלכה יצאו מספר סטודנטיות בהפגנתיות. אלו חלק מהציטוטים שעלו בצ'אט של הזום:

"נראה לי אבסורדי להביא אדם עם חשדות רבות להטרדות מיניות להרצות בפנינו"

"אני מצפה להתייחסות של ראשי המחלקה לבחירות המרצה הקודם, חיים לוסקי. ויותר מזה- אני מצפה להפנמה על מנת שבפעם הבאה תבדקו את מי אתן מזמינים להרצות לנו"

"אני מבינה שאנחנו הולכות להמשיך את היום הזה אפילו בלי הפסקה אחת כדי להבין את הטעות שהייתה פה בבחירת המרצה…"

"מן הראוי שלא נעבור הלאה למרצה הבא (…) ונאפשר לסטודנטים לדבר"

אלו רק ההודעות שבחרתי לשמור. על אף אחת מהן לא קיבלנו את התגובה המיידית אותה ראוי היה שנקבל. לאחר מספר דקות בהן הוצף הצ'אט בתגובותינו הזועמות, החליט כנראה אחד מאנשי הסגל שהביקורת שלנו לא מתאימה לו – והצ'אט נסגר לתגובות.

חיים לוסקי הוא לא היחיד; תמיכה פסיבית בתרבות של אלימות מינית
נותרנו המומות. הדרך בה רמסו את הביקורת שלנו והשאירו אותנו ללא כל יכולת להתבטא, בניגוד חריף וכואב לחופש הביטוי, הייתה מזעזעת. ההתעלמות מההאשמות כלפי לוסקי מעליבה, פוגענית אבל יותר מכל, ההתעלמות הזו מסוכנת. ההתעלמות הזו היא כולה תמיכה פסיבית בתרבות של אלימות מינית ושל השתקה. כשהתקבלתי לבצלאל ציפיתי להגיע למקום בטוח עם שיח פתוח והוגן. הופתעתי וכאבתי על התקרית ההזויה הזו.

רק לאחר שסטודנטיות רבות הציבו מול המצלמה שלטים עליהם כתוב "די להשתקה", טרח מישהו לפתוח את הצ'אט מחדש. אז כתבו שם המארגנים שעלינו לחכות לדיון שיתקיים בסוף ההרצאות ובנתיים: "להירגע ולהנות מההרצאות". אמירה כל כך רחוקה מהמציאות ומגוחכת, שרק גבר יכול היה לכתוב. העובדה שאנחנו חיות בעולם שבו אפשר להציב אדם כמו לוסקי על במת האקדמיה, לא תאפשר לי ולחברותיי ללימודים "להירגע".

בסוף יום ההרצאות העליתי מול אנשי הסגל את הטענות שלי. מבטיחה שניסיתי להישמע תקיפה, אבל לא הצלחתי. הרגליים שלי רעדו וגם הקול שלי; לא מפחד, אלא מתסכול ומייאוש. אני כבר לא חוששת שאולי יום אחד אמצא את עצמי מול מרצה שמטריד אותי מינית, אלא שאני פשוט מתוסכלת מהידיעה שזה כנראה יקרה לי או לאחת החברות שלי וימשיך לקרות לסטודנטיות אחרינו, כי אף אחד למעלה לא טורח לעצור את זה.

ואם לא יכולתן לנחש את תגובת הסגל, אכתוב לכן אותה. ראשי המחלקות בחרו להתמקד בעובדה שלוסקי מעולם לא הורשע, והתעלמו לחלוטין מהעובדה שהוא גם מעולם לא זוכה. כפי שציינתי קודם, ההאשמות נגדו נגנזו והושתקו. הם ציטטו מילים יפות על מאבק האקדמיה בהטרדות מיניות – מילים שלצערי, חסרות אחיזה ממשית במציאות, לא בבצלאל ולא באוניברסיטת תל אביב ואיני יודעת איפה עוד התבצעו הטרדות מצדו של לוסקי (לכאורה).

בנוגע לחסימת הצ'אט וההשתקה – אף אחד לא היה מוכן ל

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *