December 16, 2020, 3:17 pm

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

גניבת הנשיאות: פרק 2 מאת אלון גולדברג.

דרכו של טראמפ לכהונה שנייה
פרופ' לממשל בהרווארד גראהם אליסון טוען שעל פי חוקת ארה"ב, הבחירות לא מסתיימות עד שאספת הקונגרס מאשררת את בחירת האלקטורים. זה יקרה בעוד כ-3 שבועות, ב-06.01.2021 . יש לכך תקדים בבחירות הקודמות ב-2016, כשהשמאל סירב בתוקף לאשרר את בחירת הנשיא טראמפ בטענה שהבחירות לא היו הוגנות, שוות וחופשיות בעקבות קמפיין רוסי וחדירת סוכנויות הביון הרוסיות למערכות השלטון, והעברה מאסיבית של קולות מקלינטון לטראמפ.
אתמול פורסם כי לראשונה בתולדות ארה"ב, הרפובליקנים והשמאלנים ב-7 מדינות במחלוקת, החליטו לשלוח אלקטורים-נציגים משלהם לאספת הקונגרס. הסיבה: מחלוקת בשאלה האם בחירות 2020 היו הוגנות, שוות וחופשיות. דבר דומה כבר קרה מספר פעמים בעבר, אבל רק במדינה או שניים, לא ב-7. פרופ' אליסון מרחיב, שעל פי חוקת ארה"ב, הסמכות לאשרר את האלקטורים נמצאת בסופו של דבר בידיי יושב ראש אספת הקונגרס, שמשמש כמשנה לנשיא טראמפ, מייק פנס. עוד מוסיף פרופ' אליסון שעל פי החוקה, לפנס יש את הסמכות החוקתית לסרב לאשר את קולות האלקטורים השמאלנים ממדינות המחלוקת, אם הוא מאמין שהבחירות באותן מדינות חשודות כמושחתות. גם לפסילת האלקטורים המושחתים יש תקדים היסטורי. בהסתמך על הניתוח של פרופ' אליסון בנוסף לזה של הפרופ' הבכיר למשפטים אלן דרשוביץ', אני מעריך ב-99% סיכוי, שפנס יבחר להשתמש בסמכותו, והוא לכל הפחות יחסום את אישור הבחירות הללו מהסיבה שהן לא היו הוגנות, שוות וחופשיות, ויתכן שיבחר באלקטורים הרפובליקנים כנציגות הכשרה של אותן 7 מדינות במחלוקת.
אם פנס יבחר רק לפסול את קולות שני קבוצות האלקטורים שבמחלוקת, פרופ' אליסון ופרופ' דרשוביץ' מסכימים ומוסיפים שעל פי החוקה, אם שני המתמודדים נכשלים מלהשיג את תמיכתם של לפחות 270 אלקטורים כשרים, תתקיים הצבעה שנייה, שבה כל מדינה בארה"ב מקבלת קול אחד לבחור בעזרתו את הנשיא. במצב כזה, הנשיא טראמפ צפוי לזכות בקלות בתמיכתן של לפחות 26 מדינות לעומת 23 המדינות שבחרו בביידן. פרופ' אליסון טוען שבמצב הזה השמאל יבחר לערער לעליון גם על החלטת פנס וגם כנגד כיום ההצבעה השנייה. להערכתי נכונה להם אכזבה. הרי העליון כבר קבע תקדים רק בשבוע האחרון, כשדחה את תביעת הענק של מדינת טקסס בתמיכת התובעים הראשיים של 17 מדינות נוספות, נגד מה שנתפס בעיניהם כניסיון לגנוב את הבחירות. טענת העליון הייתה שאין לאותן מדינות זכות עמידה. כלומר, התקדים של שופטי העליון היה שהם לא מעוניינים להתערב בבחירות, מה שיחזיר את סמכות ההחלטה לידיי בית המחוקקים.
שימו לב שלפי התרחיש המתואר, אין לנשיא שום יכולת, לא סמכות חוקית או אחרת להשפיע על הליך בחירתו. כמו כן, בית המשפט העליון כבר הוכיח חוסר רצון מובהק להתערב בהליך הבחירות. איך שאני רואה את זה, חוקת ארה"ב מינתה אך ורק את נציגי הציבור כשומרי סף, והפקידה באחריותם להבטיח בחירות הוגנות, שוויוניות וחופשיות עבור כלל אזרחי ארה"ב.
*
מקורות והרחבות בתגובות:
[*] הפוסט שכתבתי, 29.11.2020: סיפור ניסיון גניבת נשיאות ארה"ב, פרק 1: על קרטל הצנזורה ועל רוסים, גזענים ובחירות "כשרות למהדרין"
[1] מאמר של פרופ' לממשל בהרווארד גראהם אליסון, שחזה את התרחיש הזה כבר לפני יותר מחודש
[2] וידאו – פרופ' בכיר למשפטים אלן דרשוביץ', 13.11.2020: אם לא יהיו מספיק אלקטורים בכדי לאשרר את בחירת ביידן לנשיאות, ההחלטה תעבור לבית הנבחרים
[3] וידאו – מגיש השמאל הבכיר פאריד זכריה, ב- CNN, מסביר מה קורה אם אין מספיק אלקטורים כדי לאשרר את בחירת ביידן. (הוא לא נכנס לשאלת ה'כשרות/פסילה' שלהם)
[4] כתבה מרויטרס על ניסיון השמאל למנוע את בחירת טראמפ לנשיאות באמצעות פסילת אלקטורים ב-2017
[5] מושיק קוברסקי התותח הביא ותרגם את התרחיש המתואר במילים אחרות משלי
[6] עוד פוסט של מושיק הכולל הסבר בעברית קצר ולעניין על תהליך בחירת האלקטורים
[7] כתבה נוספת של רויטרס, מלפני חודשיים שצופה את המצב שנוצר, כולל משלחות כפולות של אלקטורים, ומסביר מה עלול לקרות
[8] חדשות, עדכונים, סיכומים והסברים מפורטים בעברית, באתר אפוק טיימס

https://www.facebook.com/alon77g?__cft__[0]=AZWSLnfoX5PZdjApAGEAITabmAN5_G0Woe-ot99CeG1sIRljVi8Hjj4E4BAsb0_2Aoo-hdt6Vzotj-XNB5w7hBo9sgsQy4Otqj6jZUuKa3d5mfGlI5kLmyw8QdR7ywW-9Uo&__tn__=-UC%2CP-R

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר.