טיהור מדעני צבא מ״ג׳ייסון״ המיתולוגי בתקופת טראמפ

כל התוכן באתר הוא בגדר לכאורה…

טיהור מדעני צבא בצוות החשיבה האגדי בתקופת טראמפ

המאבק על ״ג'ייסון״, פאנל ותיק של מדענים צבאיים, מאותת סיפור גדול יותר על הסכסוך ההולך וגובר בין ממשל טראמפ לעולם המדע.

הם חברים בפאנל אקדמי יוקרתי עם סיווגים חשאיים עליונים שייעצו לפנטגון בכמה מסוגיות הביטחון הלאומי המסעירות ביותר של אמריקה מאז המלחמה הקרה. במשך 60 שנה הם זכו ב -11 פרסי נובל וערכו מאות מחקרים ממשלתיים.

הקבוצה המייעצת, המכונה ״ג'ייסון״, היא צוות של כ -60 מהפיזיקאים והמדענים הבכירים באמריקה, השוהים מדי קיץ בלה ג'ולה בקליפורניה, ומבצעים מחקרים שהוזמנו על ידי הפנטגון וסוכנויות ממשלתיות אחרות בארה"ב.

ב -28 במרץ מינה טראמפ את מייקל גריפין – קצין הטכנולוגיה הראשי של הפנטגון – החליט במפתיע לחסל את הקבוצה.

ליסה גורדון-הגרטי, ראש המינהל הלאומי לביטחון גרעיני, התנגדה ואמרה למשרדו של גריפין שהמדענים חיוניים בכדי לשמירה על מאגר הגרעין של אמריקה מאובטח, על פי גורם ב- NNSA ואחרים המזוהים עם תוכנית ג'ייסון. הסוכנות של גורדון-הגרטי הציעה לקחת אחריות על התוכנית. היא הייתה זקוקה רק לחתימתו של גריפין כדי שזה יקרה.

גריפין סירב.

הוא סרה להגיב, אך דוברת משרד ההגנה אמרה כי הפנטגון החליט שיש פחות צורך במחקרים מכפי שחשבו בעבר. "המחלקה נותרה מחויבת לפנות לייעוץ טכני וביקורת עצמאיים. שינוי זה תואם את המחויבות הזו, באותו הזמן הגיוני יותר מבחינה כלכלית," אמרה הדוברת הת'ר באב.

תומכיו של ג'ייסון, שנדחקו לפינה, הצליחו להחזיק את הקבוצה בחיים, זמנית לעת עתה, למשך שמונה חודשים נוספים. הדמוקרטים בקונגרס מנסים לגייס מימון לג'ייסון דרך משרד אחר בפנטגון שלא מנוהל על ידי גריפין, אך לא ברור אם הסנאט בשליטת הרפובליקנים יסכימו לזה.

יום לאחר שגריפין החליט לחסל את ג'ייסון, תזכיר בן 35 מילים ברשם הפדרלי הודיע ​​על סיום של שתי מועצות מדעיות עצמאיות אחרות, כולל הוועדה המייעצת לחקר הצי, אשר ייעצה לחיל הים ולחיל הנחתים במשך 73 שנים.

המאמצים להרוג את הפאנלים המדעיים מראים כיצד הפעולות של ממשל טראמפ נגד תפקיד המדע העצמאי בממשלת ארה"ב מגיע לתחומים שנחשבים כבר חסינים מפני השפעה פוליטית.

"אלה מוסדות בעלי מומחיות טכנית רבה", אמר שרי וו. גודמן, לשעבר חבר המועצה המייעצת לביטחון בינלאומי, ועדת מחלקת המדינה שהושעה זמן קצר לאחר כניסתו של טראמפ לתפקיד. "הם מאגרים מעולים של מומחיות לאומית וגם מומחיות מדעית שעזרו לשמור על היתרון התחרותי של אמריקה מבחינה צבאית."

זו אולי רק ההתחלה. צו נשיאותי מיוני שנחתם על ידי טראמפ מחייב את כל הסוכנויות הפדרליות לחתוך שליש מוועדות הייעוץ העצמאיות שלהן עד 30 בספטמבר, במטרה לצמצם בסופו של דבר את המספר הכולל של ועדות כאלה ללא יותר מ -350 מכ-1,000 כיום.

המהלך יקטין את הבירוקרטיה והעלויות, אומרים בכירי טראמפ. ג'ייסון, למשל, מקבל מימון ממשלם המיסים של כשמונה מיליון דולר בשנה." מועצות פורמליות הן רק אחת הדרכים הרבות שהמנהיגים הבכירים יקבלו ייעוץ ממומחים, אך חלק מהוועדות מאריכות חיים מעבר למשימה שלהן", אמרה ליסה הרשמן, ממלאת מקום קצין ניהול במשרד ההגנה.

ממשל טראמפ אינו הראשון שמבקש לצמצם פאנלים מייעצים עצמאיים, אם כי מאמציו נראים שאפתניים יותר מבחינת מספר הקיצוצים. שר ההגנה לשעבר רוברט גייטס, שכיהן תחת הנשיאים ג'ורג 'וו. בוש וברק אובמה, חתך קומץ מועצות במהלך כהונתו.

"דפוס ההתנגדות שהופנה ליועצי מדע עצמאיים מרמז כי העצמאות שלהם היא לא רצויה."

גייטס סירב להגיב, אך פקיד ההגנה לשעבר אמר כי גייטס חש שבכירים צבאיים ביזבזו זמן בהדיפת ההמלצות. ״גייטס בחן את העניין ואמר שאתם יכולים להחליט שהם אינם שווים את המאמץ, אמר ביל בוואס, סגן אדמירל לשעבר בחיל הים האמריקני וסגן יו"ר הוועדה המייעצת למחקר בחיל הים עד לפרוקה מוקדם יותר השנה.

במקרה של הפאנלים הימיים, שני חברים לשעבר אמרו כי נאמר להם כי מזכיר הצי, ריצ'רד ספנסר, היה מתוסכל כי לקבוצות לקח חודשים לחזור עם להמלצות. במקום להיות צלויים בוועדות מייעצות, אמר דובר חיל הים, ספנסר העדיף לשמוע ממומחים כל מקרה לגופו.

עם זאת, אחרים טוענים כי הריגת הוועדות תחליש את ההערכות העצמאיות של סוגיות צבאיות ומדעיות מכריעות. "דפוס ההתנגדות שהופנה ליועצי מדע עצמאיים רומז כי העצמאות שלהם היא לא רצויה," אמר סטיב אפטגודוד, מומחה לסודיות ממשלתית בהסתדרות המדענים האמריקאים.

הדיווח של רויטרס על המאמץ לפרק את ג'ייסון בנוי מראיונות עם יושביו היוצאים והנכנסים של ג'ייסון, מנהלי תוכניות הפאנל, ופקידים במשרד הפנטגון והמינהל הלאומי לביטחון גרעיני. רויטרס סקרה גם מיילים ותכתובות בהם מעורב ג'ייסון.

קבוצה עצמאית, הודעת פיטורין

ה״ג'ייסונים״, שנשאבו ממדעני העילית של אמריקה, נבחרים אחד אחד על ידי החברים הקיימים. הם ידועים בשמירה נמרצת על עצמאותם ולעיתים מורטי עצבים.

הם נקראו על שם מנהיג הארגונאוטים שחיפש את גיזת הזהב במיתולוגיה היוונית, והם נוצרו לאחר שברית המועצות שיגרה את ספוטניק, הלוויין הראשון שהקיף את כדור הארץ, בשנת 1957. מחשש שמאבדים את מלחמת החלל והטכנולוגיה, ארצות הברית יצרה את תוכנית ג'ייסון.

בשנות השישים המציאו הג'ייסונים סוג של חיישן שיכול לגלות גרילות של אויבים בווייטנאם ולהעביר את מיקומם למפציצי ארה"ב. ארבעה עשורים לאחר מכן הקבוצה התנגדה כאשר הפנטגון ביקש למנות כמה מדעני ג'ייסון.

"הם אומרים את דעתם," אמר דייוויד רייט, מדען בכיר ב״איגוד המדענים המודאגים״, ארגון שתדלנות ללא מטרת רווח. "הם השתדלו מאוד להיות בלתי תלויים בסוכנות שמשלמת להם. ג'ייסון יכולים להיות קוץ בתחת. הם לא תמיד נותנים לאנשים את התשובות שהם רוצים."

לאחרונה, הג'ייסונים קבעו כי צרצר ג'ונגל נדיר, לא נשק תדרי רדיו מסתורי, גרם ככל הנראה לצליל המוזר שדיפלומטים אמריקנים בקובה חשדו כי גרם להם לחלות בסוף 2016. לא נקבע הגורם למחלות באופן מוחלט.

חוזה ג'ייסון פועל בחסות משרד ההגנה האמריקאי, כאשר הפנטגון מממן לימודי DOD. סוכנויות ממשלתיות אחרות משלמות עבור מחקרים שהן מזמינות. כל מחקר עולה כ -500,000 דולר, כאשר 12 עד 15 נערכים בשנה, אומרים חברי ג'ייסון, שמשלמים להם כ -1,200 דולר ליום עבור זמנם.

החוזה אמור היה להתחדש ב -31 במרץ. בינואר, הגיש מיטר קורפ, מקלין, וירג'יניה, עמותה המנהלת מרכזי מחקר במימון פדרלי ומפקחת על ג'ייסון, הצעה להמשיך ולנהל את התוכנית כפי שהיה כל חמש שנים מאז תחילת שנות התשעים.

הפנטגון אמר למיטר שהוא ישיב עד ה -16 במרץ. התאריך הזה הגיע ועבר בלי שום מילה.

ב -28 במרץ, שלושה ימים לפני פקיעת מועד החוזה, קיבל מיטר מכתב שירותי המטה בוושינגטון, הזרוע הקבלנית של משרד שר ההגנה, ובו נאמר כי הוחלט לבטל את ההצעות המחיר על חידוש החוזה.

"הדרישה השתנתה ממספר מחקרים למחקר אחד בלבד הדרוש לתת מזכיר ההגנה, המחקר וההנדסה," כתבה שרון הילטון, קצינה קבלנית במשרדי המטה בוושינגטון. הוצאת חוזה חדש "אינה הגיונית כלכלית ברגע זה."

יו"ר ג'ייסון, אלן וויליאמס, פרופסור לפיזיקה מאוניברסיטת מרילנד, אמרה כי הרציונל לאיתור התוכנית היה "מגוחך". הפנטגון משלם רק עבור לימודים שהוא מבצע, היא ציינה, בעוד שסוכנויות ממשלתיות אחרות משלמות עבור הלימודים שלהן.

"זה היה הלם רציני," אמר וויליאמס.

התנגשות 'מלחמת הכוכבים'

במרכז הסכסוך: טראמפ מינה את גריפין, תת מזכ"ל ההגנה למחקר והנדסה. הסנאט בשליטת המפלגה הרפובליקנית אישר את מינויו בפברואר 2018.

גריפין ידוע כתומך בולט במערכות הגנה מפני טילים מבוססי חלל, אזור שגרר בעבר בחינה קשוחה מצד מדעני ג'ייסון.

במהלך ממשל רייגן מילא גריפין תפקיד מרכזי ביוזמת ההגנה האסטרטגית של הצבא, רעיון שאפתני של נשק מבוסס חלל שכונה על ידי חלקם "מלחמת הכוכבים".

:A REUTERS SPECIAL REPORT: Inside a Trump-era purge of military scientists at a legendary think tank


Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *